Svensk Förening för Bröstradiologi

Föreningen, som skall bestå av läkare, forskare och andra som är intresserade av radiologisk bröstdiagnostik, såväl klinisk mammografi som screening med mammografi , skall företräda specialområdets intressen beträffande vetenskap, utbildning och utveckling av samarbetet med andra medicinska verksamhetsområden. Därutöver skall föreningen utgöra remissinstans.

SFBR logo



Styrelse





Ordförande


Karin Leifland  
karin.horstmann-leifland@sodersjukhuset.se




Vice ordförande


Edward Azavedo  
edward.azavedo@ki.se




Sekreterare


Astrid Rocchi
astrid.rocchi@ptj.se




Skattmästare


Camila Rodriguez Cardona
camirodr@gmail.com




Ordf. i utbildningsutskottet


Shahin Abdsaleh  
shahin.abdsaleh@gmail.com 




Övrig ledamot 


Maria Madestam
maria.madestam@unilabs.com




Associerade ledamöter 


Magnus Rosenborg
magnus.rosenborg@unilabs.com

Nasos Zouzos
azouzos@gmail.com

















magnus.rosenborg@unilabs.com