Professorer och docenter i Sverige

Namn
Titel
Universitet
Arbetsplats
e-post
Telefon
Specialintresse
Abul-Kasim, KasimDocentLunds universitetMalmökasim.abul-kasim@med.lu.se
neuroradiologi
Ahlström, HåkanSeniorprofessorUppsala universitetUppsalahakan.ahlstrom@akademiska.se
MR
Albiin, NilsDocentKarolinska InstitutetErstanils.albiin@me.se

Anders, LiljaDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

MR-teknik och MR-avbildning av tumörer
Annertz, MårtenDocent
Lunds universitetPensionär
Marten.annertz@med.lu.se
neuro
Arheden, HåkanProfessorLunds universitetLundhakan.arheden@med.lu.se
Klinfys
Aspelin, PeterProfessor emeritusKarolinska InstitutetKarolinska Huddingepeter.aspelin@ki.se070-6340624

Aurell, YlvaDocentGöteborgs universitetSahlgrenskaylva.aurell@vgregion.se
Muskuloskeletal radiologi
Axelsson, RimmaAdj. professorKarolinska InstitutetKarolinska HuddingeRimma.Axelsson@ki.se070-8227622

Besjakov, JackDocentLunds universitetMalmöjack.besjakov@med.lu.se
Muskuloskeletal radiologi
Bjerner, TomasProfessor
Linköpings universitet
LinköpingTomas.Bjerner@liu.se

MR, thoraxradiologi
Björgell, OlaDocentLunds universitetMalmöola.bjorgell@med.lu.se
abdominell radiologi och ultraljud
Björkman-Burtscher, IsabellaProfessorGöteborgs universitetSahlgrenskaisabella.bjorkman-burtscher@gu.se070-9238280, 076-6181803
Neuroradiologi
Blomqvist, LennartProfessorKarolinska InstitutetKarolinska Solnalennart.k.blomqvist@ki.se
Colorektal, onkologi
Brismar, TorkelProfessorKarolinska InstitutetKarolinska Huddingetorkel.brismar@ki.se
073-981 33 54Bukradiologi, osteoporos, kontrastmedel
Bolejko, Anetta
Docent i radiografi, röntgensjuksköterska
Lunds universitet
Malmö
anetta.bolejko@med.lu.se

Radiografi, personcentrerad vård
Bååth, LarsDocentLunds universitetPensionär
lars.baath@skane.se
thorax och akut radiologi
Danfors, TorstenProfessorUppsala universitetUppsala

nuklearmedicin neuro
Diaz Ruiz, SandraDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solnasandra.diaz-ruiz@ki.se
Thoraxradiologi/Barnradiologi
Ebeling-Barbier, CharlotteDocentUppsala universitetUppsala

intervention, hjärt MR
Ekberg, OlleProfessorLunds universitetMalmöolle.ekberg@med.lu.se

Ekholm, SvenProfessorGöteborgs universitetPensionär


Neuroradiologi
Falk Delgado, AnnaDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solnaanna.falk-delgado@neuroradkarolinska.se
Neuro
Falkenberg, MårtenAdj. professor
Göteborgs universitetSahlgrenskamarten.falkenberg@gu.se
Intervention
Flodmark, OlofProfessor emeritusKarolinska InstitutetKarolinska Solna

neuroradiologi
Flygare, LennartDocentUmeå universitetUmeå

Oral diagnostisk Radiologi
Forsberg, LillemorDocentGöteborgs universitetPensionär



Geijer, HåkanAdj. professorÖrebro universitet
Örebrohakan.geijer@regionorebrolan.se019-6025032Nuklearmedicin/PET, stråldoser/bildkvalitet, thoraxradiologi
Geijer, MatsProfessorGöteborgs universitetSahlgrenskamats.geijer@gu.se
0725-008946
Muskuloskeletal radiologi
Gerwins, PärAdj. professorUppsala universitetUppsalaPar.Gerwins@radiol.uu.se, par.gerwins@imbim.uu.se
kärlanomalier
Hebelka Bolminger, Hanna
Docent, adj. universitetslektor
Göteborgs universitet
Sahlgrenska
hanna.hebelka.bolminger@gu.se

Barn, muskuloskeletal
Hedström, ErikDocentLunds universitetLundErik.hedstrom@med.lu.se
Barn, hjärta
Hellström, MikaelSeniorprofessorGöteborgs universitetSahlgrenskamikael.hellstrom@xray.gu.se
Uroradiologi, kontrastmedel
Holmin, StaffanProfessorKarolinska InstitutetKarolinska Solnastaffan.homin@ki.se
stroke och vaskulär intervention
Jacobsson, HansProfessor emeritusKarolinska InstitutetKarolinska Solnahans.jacobsson@ki.se
Nuklearmedicin
Johnsson, ÅseDocent, universitetslektor
Göteborgs universitetSahlgrenskaase.johnsson@gu.se
Thoraxradiologi, hjärt-MR
Kartalis, NikolaosDocentKarolinska InstitutetKarolinska Huddingenikolaos.kartalis@ki.se076-7615006
Pancreas
Kheddache, SusanneDocentGöteborgs universitetPensionär



Kihlberg, Johan
Docent
Linköpings universitet
Linköping
Johan.Kihlberg@regionostergotland.se


Koskinen, SeppoProfessorKarolinska InstitutetKarolinska Huddingeseppo.koskinen@ki.se + 358 50 533 2692
Muskuloskeletal radiologi
Kristoffersen Wiberg, MariaProfessorLinköpings universitetLinköpingmaria.kristoffersen.wiberg@liu.se, Maria.Kristoffersen.Wiberg@regionostergotland.se
Kvist, HenryDocentGöteborgs universitetPensionär



Kälebo, PeterDocentGöteborgs universitetSahlgrenskapeter.kalebo@vgregion.se
MSK, nedre buk
Larsson, Elna-MarieProfessor emeritusUppsala universitetPensionär
Elna-Marie.Larsson@radiol.uu.se
neuro
Leander, PeterDocentLunds universitetMalmöpeter.leander@med.lu.se
gastrointestinal radiologi
Lidén, MatsDocentÖrebro universitetÖrebromats.liden@regionorebrolan.se
Thoraxradiologi, AI
Lindholm, PeterDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solnapeter.lindholm@ki.se

Thoraxradiologi
Liss, PerProfessor
Uppsala universitetUppsala

uro, kontrastmedel, njurf
Lorén, IngemarDocentLunds universitetPensionär
Ingemar.loren@skane.se
Gastro, ultraljud
Lukes, PavelDocentGöteborgs universitetPensionär



Lundin, BjörnDocentLunds
universitet
Pensionär
Bjorn.lundin@med.lu.se
Muskuloskeletal radiologi
Lyttkens, KerstinDocentLunds universitetPensionär



Lång, Kristina
Docent
Lunds universitet
Skånes universitetssjukhus, Malmö
kristina.lang@med.lu.se


Bröstradiologi

Lönn, LarsDocentGöteborgs universitetKöpenhamn



Lönnemark, MariaDocentUppsala universitetUppsala

uro, CT-intervention, tumörablation
Magnus, KaijserDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

epidemiologi onkologi och stroke
Magnusson, AndersProfessor emeritusUppsala universitetUppsalaanders.magnusson@akademiska.se
uro, CT, CT-intervention
Maier, StephanProfessorGöteborgs universitetSahlgrenskastephan.maier@gu.se
MRT
Maly Sundgren, PiaProfessorLunds universitetLundPia.Sundgren@med.lu.se
Neuroradiologi
Maly, PavelDocentLunds universitetPensionär
pavel.maly@med.lu.se
neuroradiologi
Marcus, OhlssonDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

interventionell neuroradiologi och transplantation
Michael, SödermanDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

interventionell neuroradiologi
Müller, MarkusDocentGöteborgs universitetSchweiz



Nilsson, MarkusDocent, universitetslektor
Lunds universitetLundMarkus.nilsson@med.lu.se
MR fysik, Bitr Univ lektor
Norberg, MonaDocentUppsala universitetPensionär


ultraljud
Nyberg, LarsDocentUmeå universitetUmeålars.nyberg@umu.se
fMRI, PET, Demens
Nyman, RichardAdj. professor
Uppsala universitetUppsala, pensionär
Rickard.Nyman@akademiska.se
intervention
Nyren, SvenDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

thoraxradiologi
Ohlsson, MarcusDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

Neurointervention
Olsson, RolfDocentLunds universitetPensionär
rolf.olsson@med.lu.se
gastrointestinal radiologi
Pech, PeterDocentUppsala universitetUppsala

barn
Persson, AndersProfessorLinköpings universitetLinköpinganders.persson@cmiv.liu.se
Thoraxradiologi
Raininko, RailiProfessor emeritusUppsala universitetPensionär
raili.raininko@radiol.uu.se

Redlund-Johnell, IngaDocentLunds universitetPensionär


Muskuloskeletal radiologi
Riklund, KatrineProfessorUmeå universitetUmeåkatrine.riklund@umu.se
hybrid imaging
Ringertz, HansProfessor emeritusKarolinska InstitutetKarolinska Solnahringertz@gmail.com

Rossi Norrlund, Rauni
Docent
Göteborgs universitet
Sahlgrenska
rauni.rossi.norrlund@gu.se

Nuklearmedicin, thoraxradiologi
Sartor, Hanna
Docent
Lunds universitet
Skånes universitetssjukhus, Malmö
hanna.sartor@med.lu.se

Gastro, gynekologisk radiologi, bröstradiologi

Shalabi, AdelDocent
Uppsala universitetKarolinska sjukhuset
adel.shalabi@regionstockholm.se

Muskuloskeletal radiologi
Siemund, RogerDocentLunds universitetLundRoger.siemund@med.lu.se
neuro
Smedby, ÖrjanProfessorKTHCampus Novumorsme@kth.se

Bildanalys
Stokland, EiraDocentGöteborgs universitetSahlgrenskaeira.stokland@vgregion.se
Pediatrisk radiologi
Sundin, AndersProfessor emeritus
Uppsala universitetUppsalaAnders.Sundin@radiol.uu.se
CT, endokrin, PET
Svane, BertilDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna


Svane, GunillaDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna

Bröstradiologi
Svensson, JonasDocentLunds universitetLundJonas.svensson@med.lu.se
MR fysik,
Söderman, MichaelDocentKarolinska InstitutetKarolinska Solna


Sörensen, JensProfessorUppsala universitetUppsalajens.sorensen@pet.uu.se, jens.sorensen@akademiska.seNuklearmedicin
van Westen, DanielleDocentLunds universitetLundDanielle_vanWesten@med.lu.se
Neuroradiologi
Vikgren, JennyDocentGöteborgs universitetSahlgrenskajenny.vikgren@vgregion.se
Thorax
Wasselius, JohanDocentLunds universitetLundJohan Wasselius@med.lu.se
Neuroradiologi
Wiberg, MariaProfessorLinköpings universitetLinköpingmaria.wiberg@ki.se

Wikström, JohanProfessorUppsala universitetUppsalaJohan.Wikstrom@radiol.uu.se
Neuroradiologi
Wisse, Laura
Docent i neurovetenskap, biträdande universitetslektor
Lunds universitet
Lund
laura.wisse@med.lu.se

Neurodegenerativa sjukdomar
Woisetschlager, Mischa
Docent
Linköpings universitet
Linköping
Mischa.Woisetschlager@regionostergotland.se


Zackrisson, SophiaProfessorLunds universitetMalmösophia.zackrisson@med.lu.se
Gastrointestinal radiologi och bröstradiologi